križni put

Križni put je franjevačka pobožnost. Molimo ga groz cijelu godinu, pogotovo korizmenim petcima. Svoj obol širenju štovanja muke i smrti Isusove dao je Franjevački novicijat na Humcu.  Naime, nakon što su u samostanskom/novicijatskom perivoju postavlli postaje Križnog puta, prateći Isusa u posljednjim ovozemnim trenuci i uspoređujući ih sa životom svetoga Franje,  tiskali su prigodnu knjižicu kao pomoć pri razumijevanju onog što spaja Isusa i svetoga Franje. Dolje donosimo tekst Zaglavlja autora knjižice, meštra humačkih novaka fra Stanka Mabića. Isto tako ovo knjižicu u PDF-u možete preuzeti ovdje, ali i izmoliti cijeli Križni put!

Postaje Križnoga puta su tradicionalna franjevačka pobožnost. Zato Križni put ima posebno značenje za franjevce. Pobožnost je vrlo stara i potječe iz Jeruzalema još iz vremena prve Crkve. Zahvaljujući franjevcima, prve postaje Križnoga puta u Europi se počinju graditi tijekom 15. i 16. stoljeća. U 16. stoljeću papa Inocent XI. dao je franjevcima pravo postavljanja postaja Križnoga puta samo u franjevačkim crkvama. Godine 1731., papa Klement XII. proširio je to pravo na sve crkve, uz uvjet da postaje Križnoga puta postave franjevci, uz suglasnost mjesnog biskupa. U isto vrijeme broj postaja Križnoga puta utvrđen je na četrnaest. Tek je blaženi Pio IX. 1862. godine, opunomoćio biskupe da mogu sami uspostavljati postaje Križnoga puta na području svojih biskupija.

 

Među franjevcima, u promicanju Križnoga puta, najviše se isticao sv. Leonard Portomauricijski. Njega možemo smatrati osnivačem Križnoga puta u obliku u kojem postoji zadnja tri stoljeća. Za života je osmislio i blagoslovio više od 570 postaja Križnoga puta i napisao više razmatranja za tu pobožnost. Po nalogu pape Benedikta XIV. napravio je 1750. godine Križni put u rimskom Koloseju, mjestu posvećenom krvlju stotina svetih mučenika iz prvih kršćanskih vremena. Upravo na tom mjestu, na Veliki petak, još od Pavla VI., papa predvodi pobožnost Križnog puta svake godine. 

 

Crkva vjeruje da svatko, tko aktivno sudjeluje u pobožnosti Križnoga puta, dobiva brojne milosti i potpun oprost grijeha, ako se taj dan ispovijedi i pričesti i izmoli molitvu na nakanu Svetoga oca.

 

Možda se nitko nije toliko približio Kristovu križu kao sv. Franjo. Na Kristovu muku i smrt, Franjo je odgovorio s velikom ljubavlju i u toj je ljubavi ostao odan sve do smrti. Tražio je od Isusa da iskusi i ljubav i fizičku bol njegovih rana da bi produbio svoju blisku povezanost s Isusom i sjedinio se s njim u patnji i ljubavi križa. Isus mu ispunja molitvu i prvi je u povijesti Crkve primio stigme na svome tijelu.

 

Upravo iz tih razloga osmislili smo ove postaje Križnoga puta tako da na svakoj postaji dominira prizor Kristove muke, a ispod tog paralelni prizor iz života sv. Franje koji je povezan s tim činom Kristove muke.

 

 

Download
Fra Stanko Mabić
Na križnom putu s Franjom Asiškim.pdf
Adobe Acrobat Document 38.1 MB

Križne postaje postavili smo u korizmi 2018. godine u novicijatskom vrtu na Humcu. Idejno rješenje ovih postaja osmislili su novak fra Ivan Tomić i odgojitelj novaka fra Stanko Mabić. Skice i crteže napravio je fra Ivan Tomić a u kamen uklesao kamenoklesar g. Ante Milićević. Najveći dio truda i rada u postavljanje ovih postaja u novicijatskom vrtu uložili su novaci, generacija novaka 2017./2018.

 

Ovaj Križni put, kao i ova knjižica meditacija, dar je našeg humačkog novicijata franjevačkoj obitelji.

 

Na kraju od srca zahvaljujemo svim našim dobročiniteljima koji su omogućili postavljanje ovih postaja. Dobročinitelji su isključivo dobri i nesebični fratri naše Provincije a na poseban način ističemo fratre koji djeluju pastoralno u našim misijama u Švicarskoj. Bez njihove dobrote i darežljivosti ovaj projekt ne bi ugledao svjetlo dana. Gospodin će im uzvratiti o uskrsnuću pravednih. (usp. Lk 14,14)

 

 

Fra Stanko Mabić