Božja stvorenja i sveti Franjo

„Brate Leone, piši: Ne postoje čuda. Postoji pomirenje. Ljubio sam vukove, i vukovi su mi uzvratili. Ljubio sam stabla, i stabla mi dadoše sjenu. Ljubio sam zvijezde, i one su mi blistale odozgor. Bio sam pažljiv prema ognju, i oganj mi je uzvratio. Ne postoje čuda. Ili, bolje reći, sve je čudo“

 

(I. Larrañaga, Brat iz Asiza /Duhovna biografija svetoga Franje/, str. 300).

Brat Franjo ili „Božji čovjek“ - kako su ga mnogi nazivali dok je još živio u tijelu - hodao je zemljom, a živio za nebo, cijelim svojim bićem bio je zagledan u Stvoritelja. Iz susreta s njim napajao se na izvoru njegove ljubavi i u toj ljubavi se divio svemu što je Gospodin u svojoj dobroti stvorio. Iz ljubavi prema Gospodinu on je ogolio svoje tijelo, misli i dušu te se oslobodio od svega što mu je odvlačilo pažnju od Gospodina pa je onda takav, obnovljen iznutra, ne samo bio sav u molitvi, nego se, kako kažu životopisci, i sam pretvorio u molitvu. Tako se onda stopio i sa svime što je Bog stvorio te ga hvalio za sva njegova divna djela. Bio je bogat duhom ljubavi, imao je samilosno srce, ali ne samo za ljude koji su trpjeli nevolju, nego i za nijeme i divlje životinje, gmazove, ptice te sve ostale žive i nežive stvorove. Sve to Franjo nije činio iz neke fanatičke privrženosti prema životinjama i prirodi ili zbog sebičnosti, što mu je neko stvorenje priraslo srcu. To ćemo jasno vidjeti u sljedećih nekoliko primjera iz njegova života koje smatram potrebnim navesti radi boljeg razumijevanja te Franjine „jednostavne pobožnosti i pobožne jednostavnosti“ (1Čel 80), kako to opisuje fra Toma Čelanski.

PJESMA STVOROVA

sv. Franjo Asiški

 

Svevišnji, svemožni, Gospodine dobri,

tvoja je hvala i slava i čast

i blagoslov svaki.

Tebi to jedinom pripada,

dok čovjek nijedan dostojan nije

ni da ti sveto spominje ime.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

sa svim stvorenjima svojim,

napose s bratom, gospodinom Suncem:

od njega nam dolazi dan

i svojim nas zrakama grije.

Ono je lijepo i sjajne je svjetlosti puno,

slika je, Svevišnji, tvoga božanskoga sjaja.

 

Hvalite i blagoslivljajte

Gospodina moga,

zahvaljujte njemu, služite njemu svi

u poniznosti velikoj.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po bratu našem Mjesecu i sestrama Zvijezdama.

Njih si sjajne i drage i lijepe

po nebu prosuo svojem.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po bratu našem Vjetru,

po Zraku, Oblaku, po jasnoj Vedrini,

i po svakom vremenu tvojem,

kojim uzdržavaš stvorove svoje.


Jednom je zgodom, putujući spoletskom dolinom, došao do nekog mjesta gdje se skupilo mnoštvo raznovrsnih ptica. Kad ih je opazio, žustro je otrčao k njima i, pošto im se približio, na uobičajen ih je način pozdravio i silno se začudio što se ptice nisu dale u bijeg. Na to se Franjo izvanredno obradovao i ponizno ih zamolio da poslušaju Riječ Božju. Između ostalog, rekao im je ovo: „Sestre moje ptice, mnogo morate hvaliti svoga Stvoritelja i uvijek ga ljubiti. Zaodjenuo vas je perjem, dao vam krila za let i sve ostalo što vam je potrebno. Bog vas je među stvorovima učinio plemenitima i odredio da boravite u čistu zraku. Premda ne sijete i ne žanjete, ipak vas on, a da se ništa ne brinete, zasićuje i upravlja“ (1Čel 58). Ptice su na to, kako je on propovijedao, a i braća koja su bila s njim, na neobičan način, prema svojoj naravi bile oduševljene: počele su protezati vratove, širiti krila, otvarati usta i motriti ga. A on je prolazio između njih i svojim im je habitom doticao glave i tjelesa. Nakon što ih je blagoslovio znakom križa i dopustio im da odlete na drugo mjesto. Od tog dana je sve stvorove poticao da hvale Gospodina i nazivao ih braćom i sestrama pa je, malo prije smrti, kad mu više ništa osim boli nije ostalo, i nju nazvao sestrom, a „sestrici smrti“ je čak posvetio i jednu kiticu pjesme stvorova, koju je napisao. 

 

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po sestrici Vodi,

ona je korisna, ponizna, draga i čista.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po bratu našem Ognju, koji nam tamnu rasvjetljuje noć.

On je lijep i ugodan, silan i jak.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po sestri i majci nam Zemlji.

Ona nas hrani i nosi, slatke nam plodove,

cvijeće šareno i bilje donosi.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po onima koji opraštaju iz ljubavi tvoje

i podnose rado bijede života;

blaženi koji sve podnose s mirom,

jer ćeš ih vječnom okruniti krunom.

 

Hvaljen budi, Gospodine moj,

po sestri nam tjelesnoj smrti,

kojoj nijedan smrtnik umaći neće.

Jao onima koji u smrtnom umiru grijehu;

a blaženi koje ti nađeš po volji presvetoj svojoj,

jer druga im smrt nauditi neće.


Jednom zgodom kada je kraj svoje ćelije opazio cvrčka, rekao mu je: „dođi brate cvrčku“. I cvrčak se odmah spustio na njegov prst, a drugom ga je rukom pogladio i rekao mu: „pjevaj, brate cvrčku!“ Cvrčak je odmah počeo pjevati. To je Franji bila velika utjeha i za to je hvalio Boga. Tako je držao cvrčka dobrih sat vremena a zatim ga stavio na granu, odakle ga je i uzeo. I tako punih osam dana, svaki put kad bi silazio iz ćelije. A onda je rekao svojim sudrugovima: „ Podajmo slobodu bratu cvrčku da ode kamo hoće. Dosta nas je razveseljavao. Naše bi tijelo zbog toga moglo postati žrtvom isprazne slave“ (AsZb 110). Zatim ga je spustio i on se više nije pojavljivao. Ovdje vidimo da Franjo ne dopušta da nam srce prione ni uz što, doli uz jedinoga Gospodina. Tako je odgajao svoju prvu braću, a to i nama danas poručuje.

 

Sveti je Franjo sve stvoreno, a na osobit način ono u čemu bi se mogla otkriti neka alegorijska sličnost sa Sinom Božjim, srdačnije grlio i radije gledao. Stoga je jednom zgodom otkupio malu slabašnu ovčicu koju je spazio negdje na ispaši među kozama i jarcima. U njoj je vidio sliku Gospodina Isusa kako blago i ponizno hodi među farizejima i svećeničkim prvacima i dao ju je Siromašnim gospođama (klarisama) na čuvanje.

 

Jednom je također otkupio jaganjce koji su išli na klanje i sav je bio potresen te je drhtao od boli kad je čuo što će se s njima dogoditi, a često je znao i kupiti crve i sklanjati ih s puta, da ih netko ne zgazi – zato što u Svetom pismu za Gospodina piše: „A ja, crv sam, a ne čovjek“ (Ps 22, 7). 

Toma Čelanski piše kako je u proljeće odmah svraćao oči svoje duše da promatra ljepotu onoga cvijeta koji je „blistav u proljetno doba izbijao iz korijena Jesejeva i sebi na ugodan miris podigao na život bezbrojne tisuće mrtvih“ (1Čel 81). Kad bi pronašao obilje cvjetova, tako bi im propovijedao i pozivao ih da hvale Gospodina, kao da su razumni; a kad mu je liječnik, zbog bolesti očiju spaljivao sljepoočnicu, zamolio je „sestru vatru“ da bude nježna prema njemu i blagoslovio je znakom križa, nakon čega pri zahvatu, bez anestetika, nije osjetio nikakvu bol.

 

Jedan od razloga zašto je Franjo osjetljiv prema svemu stvorenomu jest i taj što sve (osim čovjeka) bezuvjetno služi Gospodinu i slavi ga samim svojim postojanjem. Kao što cvijeće u svom skromnom ili raskošnom cvatu blista ljepotom koju mu je Gospodin dao, kao što ptice nebeske pjevom, izgledom i svojim letom pozivaju na divljenje, kao što vjetar puše kamo Gospodin naredi, tako Franjo želi da on i njegova braća hvale Gospodina. A sliku uzornog redovnika vidio je u ptici ševi i stoga ju je posebno volio i o njoj ovako govorio: „Sestra ševa ima kapucu poput redovnika; ona je ponizna ptica, rado skakuće putem ne bi li sebi našla pšeničnoga zrnja. Pronađe li ga čak i među životinjskim izmetinama, izvlači ga i jede. Leteći hvali Gospodina poput dobrih redovnika koji, prezirući zemaljska dobra, neprestano borave u nebesima (usp. Fil, 3,20). Osim toga i njezina je odjeća slična boji zemlje. Njezino perje pruža primjer redovnicima da ne nose upadnu i mekušnu odjeću, nego neka ona bude kao ugasla, kao što je boja zemlje“ (AsZb 14).

 

Franjo je otkrio tu jednostavnost jer se okrenuo čistoći, molitvi, pokori i nadasve – Ljubavi, koja je sam Isus Krist. Vjerovao je doslovno svakoj njegovoj riječi i zato je mogao biti tako blizak s prirodom, a ona prema njemu nježna. Kao rezultat nepoznavanja života sv. Franje događa se da ga gledamo samo kao nekog ljubitelja životinja i prirode, odnosno ekologa. Nažalost, često ni njegovi sinovi nisu dovoljno upoznati sa životom utemeljitelja Reda pa ga na isti način predstavljaju i puku - ako uopće i govore o njemu. No vjerujem kako uzrok tomu nije uvijek nezainteresiranost, nego i činjenica da je sv. Franjo zahtjevan. Istina, bio je jednostavan čovjek, nije studirao, ali je zato bio potpuno uronjen u Božje milosrđe i u sveto evanđelje, odakle i dolazi tolika dubina njegove poruke; bio je mistik, a može se reći i Božji odabranik. Stoga je i razumljivo što je tada često bio – a ni danas nije drukčije – neshvatljiv. Ali to i jest zapravo evanđelje. Ono jest zahtjevno. Zato niti Gospodin, a niti sv. Franjo ne obećavaju lagodan život, nego upravo suprotno – Križ.

Na otok Visovac, usred rijeke Krke, Franjini sinovi su doselili još 1445. godine, a ubrzo je prepoznat i kao idealno mjesto za kuću odgoja. Tako je sve do danas ovdje ostao novicijat Manje braće Provincije Presvetog Otkupitelja.

 

Pošto je Visovac na otvorenom, usred Krke, njegovim stanovnicima ne nedostaje niti bure, niti juga, a otok poplavi redovito svake godine. Od životinja, ovdje su boravili: pure (tuke), zečevi, guske…, a trenutno su tu: paun i paunica, čiji krikovi noću nerijetko probude meštra; zatim kokoši, domaće patke, mačka i pas Medo. Osim njih, uvijek je prisutno mnoštvo ptičica koje jutrom razigrano lete, pjevuše i skakuću po travi. Divlje patke, liske, labudovi i galebovi nam ukrašavaju obale svojim bogatim „odjelima“, a mi ih redovito hranimo.

 

Osim pitomih, koji puta su i divlje životinje htjele uživati blagodati Visovca, no to nije bilo ostvarivo. Naime, jednom se zgodom jazavac pojavio na otoku pa ga je fra Stojan, zbog bojazni drugih fratara, morao uloviti i pustiti u divljinu; a znale su i divlje svinje doplivati do obale; jedne godine su novaci pronašli malo jare bez koze i donijeli ga iz kanjona Krke. Neko vrijeme su ga hranili pa ga proslijedili dalje na sigurno. Spomenut ću još da fra Stojan svake godine ulovi zmiju pa se turisti fotografiraju s njom. Ima još mnogo zgoda i nezgoda sa domaćim i divljim životinjama, koje nije moguće sve ovdje opisati.

 

Svakako možemo reći da je godina novicijata na Visovcu izvanredna prilika stopiti se s Božjom prirodom i, između ostaloga, dopustiti Gospodinu da izgradi u nama i tu dimenziju franjevačke karizme – vidjeti Gospodina u svemu – jer sve i dolazi od njega i po njemu. Nažalost, zna se dogoditi da se čovjek, zaokupljen brigama, jednostavno otuđi od svega što ga okružuje pa tako prolazi pokraj cvijeća, lišća, vode, ptica, pa i pokraj brata čovjeka, a da ga uopće ne doživi, ili ga doživi površno, ne razmišljajući o ljepoti Božjega stvaralaštva.

 

Tako i na Visovcu može proći i cijela godina, a da se nisam zagledao u Božja djela i u njima promatrao Gospodina – može i cijeli život proći. Zato, kao što treba biti budan i bdjeti da ne upadnem u grijeh, rekao bih da na sličan način, baš poput svetog oca Franje, treba biti budan i gledati Stvoritelja i veličati ga u svemu stvorenome, a najprije u sebi samome i braći ljudima. U tom duhu, završit ću, kao što sam i počeo, riječima svetoga Franje, kada je na bolesničkoj postelji poučavao svoju braću:

„Nastavi pisati, brate Leone: Raj se nalazi u srcu; i pakao se nalazi u srcu. Ako u srcu nema Boga, čovjek prolazi kraj stvorenja nijem, gluh, slijep i mrtav; čak je bez Boga i Božja riječ prazna. A kad je srce puno Boga, cijeli je svijet Bogom ispunjen. Okreni prvi kamen i vidjet ćeš Boga; digni pogled prema zvijezdama i susrest ćeš Boga. Bog se smiješi u cvijeću, mrmori na povjetarcu, pita te u vjetru, odgovara ti u oluji, pjeva ti u rijekama i potocima…kad je srce puno Boga, sva stvorenja o njemu govore“

 

(I. Larrañaga, Brat iz Asiza /Duhovna biografija svetoga Franje/, str. 301).

 

 

Fra Daniel Živković, novicijat Visovac