Vojnog ordinarija u Bosni i Hercegovini
Na poticaj da napišemo koju riječ o biskupskom ređenju mons. Mire Relote OFM, na kojem smo i mi, novaci s Humca, također prisustvovali – što nam je iznimna čast, jer je uistinu riječ o velikom čovjeku i bratu – donosimo ove retke. Naime, biskup Miro Relota bio je i predavač novacima na Humcu. Generacija novaka 2020. – 2021. imala je prigodu upoznati ovoga divnog čovjeka iz prve ruke. Te je godine mons. Relota bio zadužen za odgoj i skrb novaka iz Bosne Srebrene, koji su svoju novicijatsku godinu proveli na Humcu. Držao je predavanja o redovničkim zavjetima – siromaštvu, čistoći i poslušnosti – koje i sâm uistinu živi punim srcem. Tako nije samo iz knjiga prenosio znanje na novake, nego je i vlastitim životom i primjerom svjedočio ono što im je predavao.
Otkako je izabran za Vojnog ordinarija u Bosni i Hercegovini, mnogo je puta bio tema naših razgovora. Na upit starijoj braći u kući o biskupu Miri, svi su zaista radosni što je baš on izabran za biskupa. Svi ga opisuju kao veselog, ljubaznog, skromnog i poniznog fratra i svećenika.
Biskup Miro bio je i vizitator Hercegovačke franjevačke provincije. Uistinu, sve riječi kojima su braća opisivala novoizabranog biskupa i ono što su o njemu govorila – istinite su. To je zaista divan čovjek i brat.
I sami smo imali priliku izbliza ga upoznati, jer nas je posjećivao kad god je imao prigodu doći, zajedno s fra Brunom Ćubelom, koji je sada zadužen za novake Bosne Srebrene. Ove je godine bio tri puta, od kojih jednom već kao izabrani biskup, kada nas je osobno pozvao na svoje biskupsko ređenje.
Potaknuti bratskom ljubavlju, kojom je milosni Bog ispunio ovoga divnog čovjeka, rano u zoru na sam dan ređenja, 14. veljače 2026., krenuli smo prema Sarajevu. Stigli smo oko 8 sati na Nedžariće, gdje se nalazi franjevačka bogoslovija Bosne Srebrene. Odatle smo se zajedno s ostalim gostima uputili autobusom prema sarajevskoj katedrali Presvetoga Srca Isusova, gdje je mons. Miro Relota zaređen za biskupa. Budući da smo stigli oko sat vremena prije početka misnog slavlja, razgledali smo predivnu katedralu i porazgovarali s ostalom braćom.
Misa je započela u 10 sati procesijom koja je pošla iz Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa. U procesiji su sudjelovali svi prisutni svećenici, biskupi i nadbiskupi te kardinal Vinko Puljić, kao i pripadnici Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH. Suzareditelji su bili uzoriti gospodin kardinal Vinko Puljić, nadbiskup emeritus vrhbosanski, preuzvišeni gospodin mons. Dražen Kutleša, nadbiskup metropolit zagrebački i predsjednik HBK, a zareditelj preuzvišeni gospodin mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i predsjednik BK BiH.
Na početku misnog slavlja nadbiskup Vukšić pozdravio je prisutne: kardinala Puljića, apostolskog nuncija nadbiskupa Francisa Assisija Chullikatta, nadbiskupe, biskupe, provincijale i svećenike iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Italije, Austrije, Albanije i Slovačke. Pozdrav je uputio i obitelji mons. Mire Relote te svim vjernicima koji su sudjelovali u misnom slavlju.
Nakon naviještenih liturgijskih čitanja uslijedio je uvodni dio ređenja, predstavljanje izabranika, a nuncij Chullikatt pročitao je na hrvatskom jeziku Apostolski nalog pape Lava XIV. o imenovanju mons. Mire Relote vojnim biskupom u BiH.
Na kraju misnog slavlja pozdravne su riječi uputili apostolski nuncij u BiH nadbiskup Francis A. Chullikatt, zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša, provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić, generalni vikar Vojnog ordinarijata u BiH mons. Željko Čuturić i zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić. Nakon misnog slavlja i pozdravnih govora, procesija se zaputila natrag prema Vrhbosanskom bogoslovnom sjemeništu. Potom smo se svi, zajedno s mnogobrojnim vjernicima, uputili prema franjevačkoj bogosloviji na Nedžarićima, gdje je upriličen svečani domjenak.
Ondje smo ponovno imali priliku prići novoizabranom biskupu mons. Miri i čestitati mu na novoj službi. Nažalost, zbog velike gužve – kako to biva na ovakvim događajima – a i zbog naše nesnalažljivosti u tom trenutku, nismo uspjeli napraviti zajedničku fotografiju novaka i meštra s biskupom Mirom. No, siguran sam da će nam svima živa slika ostati duboko u srcima.
Novoizabranom biskupu Miri, našem bratu, od srca želimo i molimo Gospodina da mu udijeli svu milost potrebnu kako bi vjerno i predano vršio službu pastira te bio uistinu SLUGA BOŽJEGA MIRA (SERVUS DEI PACIS), kako glasi njegovo biskupsko geslo.
Tekst: fra Filip Budimir
Fotografije: KTA BKBiH i Santuario Beato Giacomo
