Novaci s Humca posjetili samostan na Visovcu

Dana 10. veljače 2026. nas sedmorica novaka, zajedno s domeštrom fra Markom Bandićem, uputili smo se na duhovno hodočašće na Visovac, drevni franjevački samostan i donedavno aktivni novicijat Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja – Split.

 

Na put smo krenuli s Humca u 8:45, a na Visovac stigli oko 11 sati. Kada smo tamo došli do mola, gdje smo morali ostaviti svoj kombi, padala je lagana kišica i nad jezerom se nadvila magla. Takvo vrijeme dodatno je naglasilo mir i tišinu toga mjesta. Dok smo čekali brodica koja će nas prevesti na otok, promatrali smo krajolik koji je, unatoč kiši, imao posebnu ljepotu.

 

Na otoku nas je dočekao fra Ivan Macut. Razgledali smo samostan i crkvu, zapjevali nekoliko pjesama uz stare orgulje te Gospu pozdravili Anđeoskim pozdravom. Srednji čas izmolili smo u koru crkve.

 

Nakon ručka još smo kratko prošetali otokom, a zatim se zaputili prema Kričkama, grkokatoličkoj crkvi u blizini Drniša. Ondje nas je otac Janko srdačno primio i ispričao nam nekoliko zanimljivih povijesnih crtica o crkvi. Pobliže nam je predstavio način svoga života i života zajednice, što nas je iskreno obogatilo.

 

U povratku kući svratili smo u Šibenik na kavu i kratku šetnju rivom. Nakon kišovitog jutra razvedrilo se, pa je kava uz more bila lijep završetak dana.

 

Cijelim putem prema Humcu zahvaljivali smo Gospodinu na danu ispunjenom molitvom, zajedništvom i bratskom radošću.

 

Tekst: fra Jakov Rak

Fotografije: Novaci