Na godišnjicu ubojstva fratara

Franjevački novaci, koji svoju godinu kušnje provode u samostanu sv. Ante na Humcu (Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja - Split, Franjevačka provincija Bosna Srebrena - Sarajevo i Hercegovačka franjevačka provincija Uznesenja BDM - Mostar), ove su godine, predvođeni meštrom fra Ivanom Landekom, na poziv gvardijana fra Marija Katušića posjetili Fojnicu na dan obilježavanja obljetnice ubojstva dvojice fratara ovoga samostana: gvardijana fra Nikice Miličevića i kapelana fra Leona Migića.

 

Ova dvojica bosanskih ujaka ubijena su 13. studenoga 1993. godine na ulaznim vratima samostana, od strane Miralema Čengića, pripadnika 302. motorizirane brigade Armije BiH iz Visokog.

Na putu prema Fojnici novaci su najprije posjetili jedini samostan sestara klarisa u Bosni i Hercegovini, Brestovsko. Nakon riječi dobrodošlice opatice s. Hijacinte Batinić, novaci su sa sestrama razgovarali o svakodnevnom životu u klauzuri, rasporedu molitve i rada te o novim duhovnim zvanjima. Susret je završen zajedničkom molitvom u samostanskoj kapelici.

 

Po dolasku u samostan Duha Svetoga u Fojnici, novaci su se najprije upoznali sa samostanskim bratstvom, a zatim razgledali bogatu muzejsku zbirku, te samostansku i župnu crkvu. Nekoliko riječi o povijesti franjevaca u ovome kraju uputio im je gvardijan fra Mario.

 

Misno slavlje u povodu trideset i druge obljetnice ovoga tragičnog događaja predslavio je fra Stipo Kljajić, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. U svojoj propovijedi osvrnuo se na snažno svjedočanstvo dvojice ubijenih fratara, istaknuvši nekoliko misli iz intervjua gvardijana fra Nikice, snimljenog samo dva mjeseca prije njegova mučeništva. „Mi nemamo rezervnu domovinu“, poručio je fra Nikica u tom razgovoru — rečenica koja je i ovaj put snažno odjeknula u srcima okupljenih.

 

Nakon objeda novaci su se, zajedno s postulantima i njihovim meštrom fra Brunom Ćubelom, zaputili u samostan sv. Katarine u Kreševu, još jedan od triju najstarijih franjevačkih samostana u Bosni i Hercegovini. Ondje su razgledali muzejsku zbirku te samostansku i župnu crkvu. Nakon kraće okrjepe uputili su se svojim kućama.

 

Tekst: fra Dominik Šimić

Fotografije: fra Matija Ćorić