Na poziv o. Andrija novaci na Veprincu

U subotu 11. travnja 2026. pozvao nas je na zajedničko druženje o. Andrij Savyak, grkokatolički svećenik koji ponekad dolazi k nama na Trsat u ispomoć za ispovijedanje.

 

Grkokatolička misija u Rijeci osnovana je 2024. godine jer otkako je počeo rat u Ukrajini, u Rijeci i okolici se naselio veći broj grkokatoličkih vjernika iz ratom zahvaćenih krajeva Ukrajine, čime je pastoralna potreba uvećana. Za vršenje bogoslužja dana im je na raspolaganje rimokatolička crkva sv. Fabijana i Sebastijana u centru Rijeke, a pastoralna briga o grkokatolicima na području Rijeke povjerena je o. Andriju Savyaku. Župna kuća u kojoj stanuje o. Andrij nalazi se dvadesetak kilometara od centra Rijeke, u naselju Veprinac.

 

Tako smo nas petorica novaka zajedno s magistrom fra Josipom i fra Marijanom krenuli oko 10:30 prema Veprincu na obroncima Učke. Put je trajao malo dulje od očekivanog jer je bila gužva u prometu zbog radova, no zato kada smo stigli na odredište oduševila nas je ljepota prirode i prekrasan pogled s jedne strane na Učku, a s druge na Rijeku i Kvarner.

 

Na druženje je pristiglo i nekoliko grkokatoličkih svećenika i bogoslova te vladika križevački Milan Stipić. Nakon zajedničke pripreme roštilja i kotlovine uputili smo se na molitvu časoslova (moleben) u obližnju kapelicu sv. Ane iz 1442. godine. Tu su nam se pridružili naš gvardijan fra Dragan i fra Marko. Ovo nam je bilo prvi put da molimo časoslov s grkokatolicima, koji se prilično razlikuje od našega i cijeli se pjeva, ali bilo je to zanimljivo iskustvo. Nakon molitve skupa smo se fotografirali u trijemu ispred kapelice. Zatim smo se vratili na zajednički ručak na otvorenom ispred župne kuće. Vrijeme, lijepo i sunčano, brzo nam je prošlo u bratskom druženju na svježem zraku.